JESTEŚ NAJEMCĄ? SPRAWDŹ:

Obecnie osiedle jest całkowicie zasiedlone. W ramach naboru najemców wpłynęło 2116 zgłoszeń. Jesteś zainteresowany najmem? Wypełnij formularz, a powiadomimy Cię o zwolnionych lokalach. Sprawdź też naszą nową inwestycję przy ul. Korczaka>>
CZYNSZ
Czynsz najmu to po prostu opłata za korzystanie z lokalu. Uwaga! Nasi najemcy mogą się ubiegać o dopłatę do czynszu (pobiera się ją co miesiąc, maksymalnie przez 15 lat).
EKSPLOATACJA
Zaliczka na koszty eksploatacji jest przeznaczona na utrzymanie części wspólnych, ich konserwację i naprawę. Wynosi obecnie 6,5 zł/mkw. i obejmuje: utrzymanie zieleni, ogrzewanie klatek schodowych, oświetlenie chodników, parkingów, korytarzy, klatek schodowych, koszty zarządu nieruchomością wspólną, odśnieżanie, sprzątanie, przeglądy, serwis kotłowni, przeglądy, uzdatnianie wody, separatory, badanie wind, wentylacji, etc., ryczałt na drobne remonty, usuwanie awarii w częściach wspólnych, zakup, naprawa i wymiana: oświetlenia i oznakowania, przegląd techniczny mieszkań.
RACHUNKI
Najemcy opłacają też własne rachunki za media: ogrzewanie, wodę, energię elektryczną, etc. Każdy lokal ma liczniki, więc płacisz tylko za to, co sam zużyjesz.
Oszacuj swoją dopłatę
2- lub 4-krotność miesięcznego czynszu. Kaucję wpłacasz w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy.
Pierwszy czynsz wpłacasz po podpisaniu umowy i protokolarnym przekazaniu lokalu.
Mieszkania są już wykończone. Zastaniesz w nich: podłogi, glazurę i terakotę (w łazience i części kuchennej), w pełni gotową łazienkę, ściany pomalowane na biało, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne. Po Twojej stronie jest zakup mebli (w tym kuchennych) oraz sprzętu RTV/AGD. Kupisz je wtedy, kiedy będziesz mógł.
Mieszkanie możesz wynajmować. Pierwsza umowa jest zawsze umową najmu instytucjonalnego zwierana na 24 m-ce.
Obecni najemcy mieszkań, które powstały w ramach rynkowej części programu Mieszkanie Plus będą mogli stać się ich właścicielami. Możliwość wykupu będzie dostępna w dwóch wariantach:
• zakupu mieszkania od PFR Nieruchomości (za gotówkę, na kredyt hipoteczny, na bezpieczny kredyt 2%). Najemca staje się właścicielem z chwilą podpisania aktu notarialnego
• zawarcia umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności. Jest to oferta PFR Nieruchomości. Najemca, podpisując umowę najmu z dojściem do własności płaci czynsz DDW, który zawiera opłatę za najem oraz część kapitałową związaną z wykupem mieszkania. Po 25 latach staje się właścicielem mieszkania.
Oczywiście. Natomiast konieczne będzie załatwienie formalności. Jeżeli Twoje pełnoletnie dzieci zamierzają nadal z Tobą mieszkać, należy aneksować umowę najmu.
Nie. Dzieci mieszkające razem z najemcą, po osiągnięciu pełnoletności (o ile wyrażą chęć dalszego zamieszkiwania w lokalu), nie są poddawane ocenie pod kątem zdolności płatniczej. Badanie zdolności czynszowej nie dotyczy tej kategorii najemców.
Tak, ale w tym przypadku będzie ono musiało przejść badanie zdolności czynszowej.
Nie. Bierzemy pod uwagę, że Twoja sytuacja materialna może się zmienić w trakcie trwania umowy najmu. Możesz np. otrzymać spadek albo zaoszczędzić pieniądze na mieszkanie dla dzieci. Nadal możesz być naszym najemcą. Liczy się Twoja sytuacja z okresu, kiedy przechodziłeś kwalifikację do najmu – np. jeżeli w okresie naboru nie byłeś właścicielem mieszkania i gmina przyznała Ci za to punkty, nie ma znaczenia, że już po podpisaniu umowy najmu odziedziczyłeś własne „M”. Natomiast poprawa sytuacji materialnej może spowodować, że nie będziesz się już kwalifikował do dopłat do czynszu.
Oczywiście. Standardowo jesteśmy wówczas zobowiązani do weryfikacji, czy nadal masz „czystą kartę” w BIG InfoMonitor, KRD i ZBP.
Wniosek o dopłaty składasz co roku. Ponieważ Twoja sytuacja materialna może się zmienić, gmina raz w roku sprawdza, czy Twoje obecne zarobki mieszczą się w limicie. Dopłaty do czynszu mogą być udzielone, jeżeli średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego (netto) nie przekracza:
• w przypadku gospodarstw domowych jednoosobowych – przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ostatnio ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego,
• w przypadku pozostałych gospodarstw domowych – powyższy limit (zwiększany jest o dodatkowe 40 punktu procentowego na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym. W 2022 r. średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej wynosiło ok. 6 346,15 zł (brutto). Oznacza to, że miesięczne dochody singla ubiegającego się o dopłatę do czynszu w programie Mieszkanie na Start nie mogą przekraczać tej kwoty, a małżeństwa z dzieckiem – ok. 11423,07 zł.
Tak, właściciel działki budowlanej może zawrzeć umowę najmu. Przepisy nie zawierają żadnych ograniczeń dla właścicieli nieruchomości gruntowych.
Zapis o waloryzacji jest standardem w długookresowych umowach najmu. Waloryzacja oznacza, że czynsz może się zmienić wtedy, kiedy zmieni się tzw. wskaźnik inflacji (średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w danym roku), publikowany przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. W praktyce oznacza to, że:
Uwaga! Waloryzacji podlega również kaucja.
Tak. Są to koszty utrzymania powierzchni wspólnych, czyli np. sprzątania klatek schodowych, utrzymania osiedlowej zieleni, oświetlenia chodników i parkingów, napraw dokonywanych na terenie osiedla, utrzymania osiedlowej infrastruktury, odśnieżania, pracy administratora, etc. Jest to więc koszt, który może się zmienić, jeżeli zmienią się ceny u naszych dostawców / wykonawców.
Najemcy mają różny gust i różne potrzeby; dlatego może się zdarzyć, że Twój wkład (pracy i pieniędzy) obniżył szanse na wynajęcie tego lokalu kolejnej osobie. Wówczas możemy usunąć ulepszenia, które zrobiłeś w mieszkaniu, przywracając lokal do stanu pierwotnego. Odbędzie się to na Twój koszt. Natomiast jeżeli będziemy chcieli zatrzymać te ulepszenia, zwrócimy Ci za nie pieniądze. Obliczając wartość ulepszeń, weźmiemy pod uwagę ich stan (stopień zużycia) na dzień opuszczenia lokalu.
Jeżeli podpisujesz umowę o najem instytucjonalny i korzystasz z notariusza wskazanego przez nas, pokrywamy 100% kosztów. Jeżeli sam wybrałeś notariusza – 100% kosztów pokrywasz Ty. Będą to koszty: sporządzenia oświadczenia o poddaniu się egzekucji oraz koszty wypisów notarialnych (po jednym wypisie dla każdej strony).
Nie. Nie wolno podnajmować mieszkania osobie trzeciej. Napisz do nas wniosek, w którym przedstawisz swoją sytuację. Każdy taki przypadek rozpatrzymy indywidualnie.