Polski Fundusz Rozwoju

PFR Nieruchomości jest spółką zależną Polskiego Funduszu Rozwoju, którego zadaniem jest wspieranie rozwoju gospodarczego kraju i podnoszenie jakości życia Polaków. PFR tworzy praktyczne rozwiązania dla wspólnego sukcesu i bezpiecznej przyszłości Polaków, wspólnie z szeregiem spółek z obszaru: bankowości, ubezpieczeń, inwestycji, rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności oraz handlu i inwestycji zagranicznych.

Nasza misja

Działamy na rzecz zlikwidowania tzw. wykluczenia mieszkaniowego. Jak wskazują badania Habitat for Humanity Poland, aż 40% Polaków nie ma zdolności kredytowej, a jednocześnie ich dochody są zbyt wysokie, aby otrzymać mieszkanie komunalne. To głównie z myślą o nich powstała rynkowa część programu Mieszkanie Plus. Choć nasza misja ma ważny charakter społeczny, działamy na zasadach rynkowych. Realizujemy ją bez angażowania pieniędzy podatników. Środki Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju, które inwestujemy w budowę mieszkań, musimy – w ciągu ok. 30 lat – zwrócić z czynszów najmu.

Pobierz poradnik

Aktualny status programu Mieszkanie dla Rozwoju

Inwestycje w budowie lub z pozwoleniem na budowę

Kraków (ul. Anny Szwed-Śniadowskiej) – 481 mieszkań

Katowice (ul. Górniczego Dorobku) – 513 mieszkań

Mińsk Mazowiecki (ul. Klonowa) – 138 mieszkań

Radom (ul. Tytoniowa) – 124 mieszkania

Dębica (ul. Ratuszowa) – 201 mieszkań

Świdnik (ul. Gen. Grota – Roweckiego) – 108 mieszkań

Łowicz (ul. Krudowskiego) – 96 mieszkań

Zamość (ul. Parkowa) – 96 mieszkań

Toruń (ul. Okólna) – 320 mieszkań

Oława (ul. Paderewskiego) – 144 mieszkania

Sianów (ul. Słowackiego) – 168 mieszkań

Inwestycje wybudowane

Kępno (ul. Niepodległości) – 36 mieszkań
Wałbrzych (ul. Husarska) – 192 mieszkania
Biała Podlaska (ul. Jana III Sobieskiego) – 186 mieszkań
Gmina Jarocin – 366 mieszkań
Gdynia (ul. Puszczyka) – 172 mieszkania
Kępice (ul. Niepodległości) – 42 mieszkania

Inwestycje w trakcie projektowania architektonicznego:

Warszawa (ul. Ratuszowa) – 485 mieszkań (BE DDJM Architekci)

Katowice (ul. Korczaka) – 512 mieszkań (Kuryłowicz&Associates)

Wrocław (ul. Kolejowa) – 469 mieszkań (B2 Studio)

Wrocław (ul. Zatorska/Odolanowska) – 1 300 mieszkań

Zgorzelec (ul. Lubańska) – 220 mieszkań (S.A.M.I. Architekci)

Nowy Targ (Polana Szaflarska) – 130 mieszkań

Inwestycje na etapie zatwierdzonego finansowania:

Warszawa (ul. Modlińska / Płochocińska) – 1 097 mieszkań

Łódź (ul. Pabianicka) – 160 mieszkań

Wrocław (ul. Hermanowska) – 651 mieszkań

Wrocław (ul. Białowieska) – 355 mieszkań

Nidzica (ul. Sportowa) – 64 mieszkania

Witnica (ul. Poprzeczna) – 77 mieszkań

Nakło nad Notecią (ul. Mrotecka) – 190 mieszkań

Inwestycji, które mają już zatwierdzone finansowanie (tzw. Ostateczną Decyzję Inwestycyjną, wydawaną przez PFR TFI), jest znacznie więcej, jednak nie zostały jeszcze spełnione wszystkie warunki, pozwalające podać te inwestycje do wiadomości publicznej (zgodnie z Ustawą o Funduszach). Więcej…

Kto realizuje osiedle „Nowy Nikiszowiec”?

Inwestycja powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu Mieszkanie Plus. Realizacją zajmuje się spółka celowa MDR Katowice Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, utworzona przez dwa podmioty: PFR Nieruchomości S.A. oraz Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS). Katowickie TBS wniosło do spółki grunt pod osiedle, a pieniądze na budowę pochodzą ze środków Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju FIZAN, którym zarządza spółka PFR Nieruchomości.

Śląsk się rozwija!

W województwie śląskim analizujemy szereg gruntów, na których mogą powstać kolejne osiedla mieszkaniowe. W samych Katowicach – poza trwającą budową osiedla Nowy Nikiszowiec – w projektowaniu architektonicznym jest m.in. 512 mieszkań przy ul. Korczaka.

Lokalna społeczność w centrum uwagi

Nasze inwestycje zawsze są odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności, dlatego ściśle współpracujemy z samorządami. Samorządy są często naszymi partnerami w spółkach celowych, powołanych do realizacji danej inwestycji. Ich wkładem do spółki jest grunt, a my zapewniamy finansowanie i realizację budowy. Samorządy decydują również o kryteriach naboru najemców, czyli o tym, komu w pierwszej kolejności wręczyć klucze do mieszkania.

Małgosia (Wałbrzych)

„Po śmierci męża musiałam opuścić dom. A jestem w tym wieku, że żaden bank już by mi nie udzielił kredytu. Kiedy się dowiedziałam, że zakwalifikowałam się do programu, rozpłakałam się. Ze szczęścia też można płakać.”

Hania (Biała Podlaska)

„Jestem pielęgniarką. Sama wychowuję dwie córki. Mam dopłatę do czynszu i pobieram 500+. Kiedy się dowiedziałam, że to mieszkanie będzie moje, zaczęłam tu tańczyć…”

Grzegorz (Wałbrzych)

„Sam wychowuję troje dzieci. Poprzednio mieszkaliśmy na maleńkim strychu, który własnymi rękami przystosowałem do zamieszkania. Był tam pęknięty komin; sadza pokrywała wszystko. Najstarsza córka ma astmę i po prostu się tam dusiła.”

Monika (Biała Podlaska)

„Mieszkałam z dwiema córkami w pomieszczeniach gospodarczych. Wilgoć powodowała, że ciągle chorowałyśmy. Teraz wreszcie żyjemy w normalnych warunkach.”

Hanna (Wałbrzych)

„Jestem nauczycielką i pełnię też funkcję wicedyrektora szkoły. Byłam pierwszą lokatorką w tym bloku, bo tak bardzo chciałam się wprowadzić, że zabrałam materac i już zostałam, mimo że wtedy były tu tylko gołe ściany …”

Daria (Kępice)

„Wychowałam się w domu dziecka. Chcę mojemu synowi stworzyć dom, którego sama nie miałam.”

Kasia (Kępno)

„Poprzednio moja córka miała do szkoły 20 kilometrów. Teraz wystarczy, że przejdzie przez ulicę. Bardzo dobrze nam się mieszka; wreszcie jesteśmy na swoim, nie musimy wynajmować.”

Magda (Biała Podlaska)

Gdyby nie to mieszkanie, nie zdecydowałabym się na drugie dziecko. Tam, gdzie mieszkaliśmy poprzednio, nawet na jedno nie było miejsca. A teraz mamy dwa pokoje i ogródek.”

Paweł (Kępno)

„Samorząd w Kępnie postawił na to, aby zatrzymać tu młodych przedsiębiorców. Ja prowadzę małą restaurację i pracuję od świtu do nocy, 7 dni w tygodniu. Miałem do wyboru: kredyt na rozkręcenie biznesu lub kredyt na mieszkanie. Dziś daję pracę kilkunastu osobom.”

Jakość na długie lata

W ramach programu budowane są wysokiej jakości budynki, spełniające rygorystyczne standardy techniczne i urbanistyczne. W przeciwieństwie do deweloperów, którzy udzielają rękojmi i gwarancji na maksymalnie kilka lat, my jesteśmy odpowiedzialni za jakość inwestycji przez lat kilkadziesiąt. Wysoka jakość po prostu się opłaca, ponieważ przekłada się na niższe koszty późniejszych konserwacji i remontów. Przystępne stawki czynszowe osiągamy dzięki standaryzacji rozwiązań architektonicznych i wykorzystaniu nowoczesnych technologii, obniżających koszty eksploatacji.

Najlepsze pracownie architektoniczne

Nasze osiedla projektują pracownie, wyłonione w konkursach architektoniczno-urbanistycznych. W składzie sędziowskim zasiadały już takie autorytety, jak dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach, czy przedstawiciele prestiżowego Stowarzyszenia Architektów Polskich.