Czy Katowice są dobrym miejscem do życia?

Katowice spodek

Aglomeracje miejskie wabią ludzi jak magnes. Kuszą możliwościami pracy i rozwoju oferując lepsze zarobki. Ale nie tylko! Miasto to również bogata oferta nieruchomości, terenów zielonych oraz rozrywek. Wszystko to przekłada się na lepszą jakoś życia. Jak się mieszka w Katowicach? Czy to miasto przyjazne i jakie działania są podejmowane, by do Katowic przyciągnąć nowych mieszkańców? Przeczytaj artykuł i dowiedź się dlaczego warto życ w Katowicach?

Miejsce dla wszystkich

Migracje ludności w dzisiejszych czasach nikogo już nie dziwią. Naturalne stało się podróżowanie, przemieszczanie, zmiana miejsca zamieszkania. Co napędza ten ruch? Zwykle powodem są czynniki ekonomiczne, zawodowe czy chęć poprawy jakości życia.

Co roku tysiące osób podejmuje decyzje o przeprowadzce do miasta. W dużych metropoliach, takich jak Warszawa czy Kraków jest ogrom możliwości, ale tyle samo wyzwań. Dlatego też alternatywą na tle sąsiednich miast mogą być Katowice. Pomimo że, wciąż miasto trąci prowincją, to w ostatnich latach diametralnie się zmieniło, ale koszty utrzymania pozostały przystępne.

Wynajem mieszkania, wyjście do restauracji lub kawiarni wypadają korzystniej cenowo niż w dużych metropoliach.

Centrum miasta Katowice

W Katowicach warto mieszkać!

Miasto aktywnie realizuje przyjęte strategie z myślą o mieszkańcach. Świetnie rozwinięta infrastruktura sprawia, że stolica śląska jest najlepiej skomunikowanym obszarem nie tylko w województwie śląskim, ale również w Polsce, pod kątem transportu kolejowego, lotniczego oraz drogowego.

Dowodem na to są aż 3 wybudowane nowe centra przesiadkowe. By łatwiej można było korzystać z sieci połączeń, na terenie całej metropolii obowiązuje Metrobilet, uprawniający do przejazdów wszystkimi środkami transportu publicznego.

Od dwóch lat, w Katowicach działa karta mieszkańca. Zarejestrowani mieszkańcy Katowic mogą korzystać ze zniżek na usługi instytucji kultury, sportu i rekreacji, takich jak np. baseny miejskie pod gołym niebem, teatry, siłownie, usługi medyczne czy prawne.

Strategicznym celem tego programu jest premiować osoby, które odprowadzają podatki lub są zameldowane. Tym sposobem użytkownicy kart obniżają koszty życia bez konieczności rezygnacji z atrakcji jakie mogą znaleźć najbliżej swojego miejsca zamieszkania.

Wynajmować czy kupować?

Bez względu na to czy jesteś rdzennym katowiczaninem czy napływowym – musisz gdzieś mieszkać. Obecna sytuacja na rynku nieruchomości pozwala na zakup własnego M tylko nielicznym.

Na szczęście, dość prężnie rozwija się rynek mieszkań na wynajem. Katowice to miejsce, gdzie inwestycji na rynku najmu instytucjonalnego stale przybywa. Taka koncepcja mieszkania sukcesywnie wypełnia lukę zaspokajając potrzeby mieszkaniowe, a dodatkowo spotyka się z lokalnym uznaniem.

Szczególnie, jeżeli Twój pobyt w Katowicach jest z przyczyn zawodowych. Możliwość bezpiecznego i stabilnego wynajmowania , bez konieczności zaciągania wieloletnich zobowiązań, jest rozwiązaniem pożądanym.

Ta forma najmu dedykowana jest również rodzinom chcącym zmienić warunki życia na lepsze, bowiem inwestycje pod wynajem to nowo wybudowane budynki. Warto przejrzeć polecane oferty mieszkań na osiedlu Nowy Nikiszowiec lub osiedlu przy ul. Korczaka, którego planowane oddanie jest na koniec 2023.

Spektakularna strefa kultury

Katowice zmieniły się nie do poznania. Nowoczesność wypiera przeszłość, ale jej nie usuwa. Ponieważ, obecnie aktywne są 3 z 50 zakładów górniczych, kopalnianych korzeni możemy doszukiwać się w muzeach, które powstały na terenach kopalni już nie działających, czego przykładem jest Muzeum Śląskie.

Przez całe województwo biegnie Szlak Zabytków Techniki, który obejmuje huty, szlaki kolejowe czy też zabytkowe osiedla, takie jak Nikiszowiec, które stało się inspiracją dla nowo powstałego osiedla mieszkań na wynajem Nowy Nikiszowiec.

zabytkowa dzielnica Nikiszowiec Katowice

Katowice to również gospodarz i organizator wielu wydarzeń kulturalnych. Popularne i znane festiwale muzyczne, takie jak OFF Festival czy Tauron nowa muzyka, Raw Blues, goszczą na swych scenach największe osobowości rynku muzycznego.

Jest zielono

Katowice to nie jedynie wieżowce i zabytkowe kopalnie. To także jedno z najbardziej zazielenionych miast całej Polski, tereny zielone bowiem stanowią ponad 50% całej powierzchni miasta.

Jeden z największych parków w Europie, Park Śląski, znajduje się u zbiegu Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich, gdzie znajduje się planetarium, zoo i park rozrywki „Legendia”. Warty uwagi jest także Rezerwat Przyrody Ochojec, Las Murckowski, zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Szopienice-Borki” oraz dziewiętnastowieczny Park Kościuszki w centrum miasta.

W związku z takim bogactwem zieleni, promowane są, działania proekologiczne angażujące mieszkańców w akcjach społecznych np. Siejemy Łąki Miejskie, Kranówka katowicka, Leśny Piknik Rodzinny.

Fundacje oraz organizacje w tym zakresie także dokładają swoje cegiełki. I tak przy udziale Fundacji „Integra” oraz PFR Nieruchomości ma powstać integracyjny plac zabaw. Będzie to przestrzeń do aktywnego spędzania czasu lub odpoczynku z dostępem dla każdego.

Podejmowane działania poskutkowały tym, że katowicka społeczność jest bardziej świadoma, ale również spotkało się to z uznaniem magazynu Forbes oraz przyznaniem tytułu najbardziej ekologicznego miasta w roku 2018, oraz 2019.

Zaangażowanie władz i różne formy włączania i aktywizowania mieszkańców powoduje, że warto tu zamieszkać i tworzyć tę zrównoważoną społeczność.

Atrakcyjny rynek pracy

Katowicki rynek pracy oraz ośrodek biznesowy oferuje morze możliwości. A to za sprawą mocno zdywersyfikowanej struktury gospodarczej, którą reprezentują branże: kulturalna, edukacyjna, bankowa, energetyczna, budownicza, farmaceutyczna, informatyczna, górnicza, hutnicza, przemysł spożywczy, samochodowy.

Śląska stolica uważana jest za jedno z najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie miejsc w kraju. Nie bez powodu znajdują się tu najwięksi pracodawcy z sektora nowoczesnych usług biznesowych.

Ponieważ praca jest częstym powodem relokacji, wydaje się, że można w Katowicach zamieszkać, bez większych obaw o zatrudnienie.

Znane i cenione ośrodki akademickie

Zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę zawodową nie maleje, a wręcz przeciwnie, ciągle rośnie. Dlatego też dynamiczny rozwój uczelni wyższych jest odzwierciedleniem zmian, które w Katowicach zachodzą i wymagań, które im są stawiane. Odpowiadając na potrzeby rynku, oferują szeroki wachlarz kształcenia.

Najbardziej cenione i znane ośrodki kształcenia, takie jak Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska oraz Uniwersytet Ekonomiczny, proponują kierunki kształcenia z myślą o branżach takich jak: IT, finansów i bankowości czy usług i co roku wypuszczają na rynek pracy tysiące absolwentów gotowych podjąć pracę.