Nagroda Real Estate Impactor dla Nowego Nikiszowca. Katowickie osiedle wyróżnione w kategorii „Wizja zmieniająca oblicze miasta”.

Nowy Nikiszowiec

Na galowo

Podczas gali Real Estate Impactor, która odbyła się 26 maja spółka PFR Nieruchomości otrzymała nagrodę za realizację katowickiego osiedla Nowy Nikiszowiec. Inwestycję doceniono za umiejętne wpisanie osiedla w historyczną przestrzeń miasta.

Naszą dewizą jest tworzenie lepszej przyszłości do zamieszkania i taki jest właśnie Nowy Nikiszowiec. Potrzeba wizji, wiedzy i determinacji, by plan budowy pół tysiąca mieszkań przekuć w namacalny efekt. Podziękowania należą się katowickiemu samorządowi, naszemu partnerowi, który wspierał nas na każdym etapie realizacji tego przedsięwzięcia, pracowni 22Architekci za śmiałą wizję i przełożenie dziedzictwa kulturowego Śląska na język współczesnej architektury. Dziękuję generalnemu wykonawcy IDS Bud, który budował to osiedle w trudnym czasie pandemii COVID -19, a także całemu zespołowi PFR Nieruchomości, który był zaprawą spajającą wszystkie elementy tego procesu. Najlepszą nagrodą za włożony trud była informacja o skali zainteresowania naszym osiedlem – było ponad dwa tysiące chętnych, a to oznacza tylko jedno – na tym osiedlu chce się żyć! – podkreśla Krystyna Wąchała Mailik, członek zarządu PFR Nieruchomości S.A.

Ah ten Nikisz

Osiedle “Nowy Nikiszowiec” to ponad pół tysiąca mieszkań, które powstały w sąsiedztwie zabytkowego Nikiszowca. Inwestycja nawiązuje skalą i wysokością do swojego przeszło stuletniego sąsiada. Na rzutach i zdjęciach z góry wyraźnie widać, jak projektanci z pracowni 22ARCHITEKCI przenieśli kształt jego kwartałów. Pomiędzy nimi poprowadzono ciągi piesze ze starannie dobraną małą architekturą. Każdy z trzech kwartałów posiada swój dziedziniec wypełniony zielenią. Główną przestrzenią spajającą wszystkie budynki jest centralny plac, który ma wzmocnić lokalną tożsamość i integrować przyszłych mieszkańców. Miejsce to, podobnie jak nikiszowski plac Wyzwolenia, będzie skupiać usługi, sklepy i lokale gastronomiczne. Sam plac ma regularny charakter z wyraźnie zarysowanymi pierzejami. Umiejscowione w nich bramy zapraszają do wejścia na podwórka.

Osiedle powstało we współpracy z samorządem i Katowickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego. Nowy Nikiszowiec otrzymał już decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. W styczniu 2021 roku ruszył nabór do mieszkań. Złożono 2116 wniosków co przełożyło się na czterech chętnych na jedno mieszkanie. Obecnie trwa weryfikacja finansowa wnioskujących. Więcej informacji na: www.nieruchomosci.pfr.pl www.katowice.mdr.pl

Galę można obejrzeć tutaj: https://www.rp.pl/Nieruchomosci/210529566-Nieruchomosci-po-pandemii-Jak-tworzyc-przestrzen-przyjazna-i-odporna-na-kryzysy-Gala-Real-Estate-Impactor.html