Więcej osób uprawnionych do dopłat czynszowych

dopłaty czynszowe
Do tej pory dopłaty do czynszu mogli otrzymywać najemcy, którzy już zamieszkiwali w Mieszkaniach Plus, a więc wykazali się: albo zdolnością czynszową, albo wpłacili wyższą, 6-cio miesięczną kaucję. Dzięki nowej ustawie, podpisanej 18 grudnia przez prezydenta Andrzeja Dudę, 
taką dopłatę będą mogły otrzymać także osoby, które nie mają zdolności czynszowej. Jak to zostało rozwiązane?
  •  Gmina może wynająć lokal bezpośrednio od inwestora i podnająć go najemcy za niższą kwotę. Ryzyko bieżącego pokrywania opłat czynszowych w całości przejmuje wówczas gmina.
  •  Jeśli mieszkanie jest objęte programem dopłat (czyli np. Mieszkania Plus objęte programem „Mieszkanie na Start”) gmina będzie mogła sama zadecydować, jaką kwotę jest w stanie pokryć sama, a jaką kwotę będzie płacić podnajemca.
Czemu mają służyć te rozwiązania? Zostały one nazwane „opcją dla stających na nogi” lokatorów mieszkań komunalnych. Jeżeli najemcy od lat terminowo płacą czynsz, gmina pomoże im przenieść się do mieszkań nowszych i o wyższym standardzie. Co zyskuje gmina? Gmina zyskuje zwolnione lokale komunalne, do których jest – jak wszyscy wiemy – wieloletnia kolejka.
O szczegóły realizacji tej ustawy pytajcie w swojej gminie; to gminy będą decydowały, w jaki sposób realizować ustawę, uwzględniając możliwości, jakimi dysponują; a w każdej gminie te możliwości są inne.